Парады бацькам будучых першакласнікаў

Дата: 29 января в 10:56

Адаптацыя да школы – гэта працэс прывыкання да новых школьных умоў, які кожны першакласнік перажывае і ўсведамляе па-свойму. Самы важны вынік дапамогі бацькоў у адаптацыі дзіцяці да школы – гэта добры настрой на паўсядзённае школьную дзейнасць і да ўсіх асобам, якія ўдзельнічаюць у навучальным працэсе (настаўнікам, выхавальнікам, дзецям).

Дзіцяці, на пачатку навучання ў школе, неабходная маральная і эмацыйная падтрымка. Яго трэба хваліць і паменш лаяць. А хваліць менавіта тады, калі ён нешта робіць. Але:

Ні ў якім разе не параўноўваць яго пасярэднія вынікі з патрабаваннямі школьнай праграмы, дасягненнямі іншых, больш паспяховых, вучняў. Лепш наогул ніколі не параўноўваць дзіцяці з іншымі дзецьмі (ўспомніце сваё дзяцінства).

Параўноўваць дзіця можна толькі з ім самім і хваліць толькі за адно: паляпшэнне яго ўласных вынікаў. Кожны, нават самы найменшы поспех павінен быць адзначаны шчыра і без іроніі бацькамі. У чым бы ні было поспехаў дзіця – у спорце, хатніх справах, у маляванні, канструяванні і г.д., яму ні ў якім разе нельга ставіць у віну няўдачы ў іншых школьныя справы. насупраць, варта падкрэсліць, што раз ён нешта навучыўся рабіць добра, то паступова навучыцца ўсяму астатняму.

Знізіць трывогу дзіцяці школьнымі справамі можна наступнымі сродкамі.

Не паказваць дзіцяці сваю заклапочанасць яго школьнымі поспехамі.

Шчыра цікавіцца школьным жыццём дзіцяці і ссоўваць фокус сваёй увагі з вучобы на адносіны дзіцяці з іншымі дзецьмі, на падрыхтоўку і правядзенне школьных святаў, дзяжурства, экскурсій і т.п.падкрэсліваць, вылучаць у якасці надзвычай значнай тую сферу дзейнасці, дзе дзіця больш паспяховы, дапамагаць тым самым здабыць веру ў сябе. Чым больш мы спрабуем выхоўваць, ціснуць, тым больш расце супраціў, якое праяўляецца часам у рэзка адмоўным, ярка выяўленым дэманстратыўным паводзінах – істэрычнасць, павышанай стамляльнасцю.

– што атрымаў? і г.д.

Каб дзіця адчуе вашу падтрымку і клопат, любоў і ўвага, каб адчуваў сябе патрэбным, абавязкова кажаце яму словы кахання. Гэта дапаможа вашаму малому вучыцца з гонарам і павялічыць яго жаданне хадзіць у школу.