Да бяспекі разам

Дата: 5 июня в 12:43

Паважаныя бацькі!

З наступленнем цяпла нашы дзеці вялікую частку часу праводзяць на вуліцы. Добра, калі ўсё гэта адбываецца пад кантролем дарослых, але калі яго няма, дзіця можа атрымаць траўму. Практыка паказвае, што ў дзяцей, якія аздараўляюцца на базе ўстановы дашкольнай адукацыі, траўмы адбываюцца значна радзей.

Паколькі траўмы-гэта пашкоджанні арганізма ў выніку вонкавага ўздзеяння, то большасць з іх можна прадухіліць. Мы самі здольныя паўплываць на абставіны, якія прыводзяць да розных пашкоджанняў.

У структуры дзіцячага летняга траўматызму пераважаюць бытавыя траўмы. Прычына іх вельмі разнастайныя: апёкі, раненні вострымі прадметамі, падзенні і іншыя. Пашкоджанні часцей за ўсё носяць характар паверхневых раненняў, удараў, расцяжэнняў. Зыходы не заўсёды бываюць паспяховымі, частка дзяцей мае патрэбу ў стацыянарным лячэнні ў сувязі з пераломамі, апёкамі.

У летні перыяд у дзяцей узрастае частата ўзнікнення ранак, удараў, пераломаў, пашкоджанняў органаў грудной і брушной поласці, чэрапна-мазгавых траўмаў, атрыманых у дварах, на вуліцы. Дзеці ва ўзросце 5-7 гадоў, захапляючыся гульнёй, губляюць над сабой кантроль, менавіта таму яны часцей за ўсё атрымліваюць траўмы. Прага даследчай дзейнасці цягне іх на вуліцу, часам у зусім непадыходныя для прагулак месцы-будаўнічыя пляцоўкі, захламленыя двары і пусткі. Імпульсіўнасць, схільнасць да свавольства нярэдка робяць іх удзельнікамі адчайных гульняў. У гэтай узроставай групе 78% траўм дзеці атрымліваюць у дварах, на вуліцах і толькі 22% — у памяшканнях.

У летні час зонай павышанай небяспекі становяцца дзіцячыя пляцоўкі, асабліва арэлі, у асноўным недагледжаныя: стойкі расхістваюцца, металічныя перакладзіны слабеюць, вяроўкі пераціраюцца, сядзенні трэскаюцца. Усё гэта небяспечна траўмамі. Пасля падзення з арэляў тыповай памылкай з'яўляецца спроба ўстаць на ногі, якая прыводзіць да атрымання дадатковага ўдару.

Варта ўважліва ставіцца да катання і скачках на ролікавых каньках, скейтах, роварах. Гэты працэс часта цягне за сабой траўмы галавы, пашкоджанні спіны, жывата. Каб гэтага не здарылася, трэба набыць і выкарыстоўваць пры катанні накаленнікі, налакотнікі і шлем. І, што немалаважна, катацца неабходна ў дварах або на спецыяльна абсталяваных пляцоўках. Характар траўмаў пры падзенні з ровара разнастайны: ад лёгкіх ранак да вельмі цяжкіх камбінаваных пашкоджанняў, у шэрагу выпадкаў заканчаюцца смяротным зыходам. Непасрэднай прычынай цяжкіх калецтваў з'яўляюцца наезды і сутыкненні з рухомым транспартам.

Дзеці таксама пакутуюць ад укусаў хатніх жывёл (катоў, сабак). Такія раны, як правіла, дрэнна гояцца. Атрымаўшы траўму ад зубоў жывёлы, неабходна адразу ж прамыць рану моцным мыльным растворам і неадкладна звярнуцца ў медыцынскую ўстанову. Нават калі жывёла выглядае вонкава здаровым, яно можа апынуцца хворым на шаленства. Пытанне аб неабходнасці прышчэпак вырашае доктар.

Гуляючы з дзецьмі на прыродзе, пазнаёмце іх з асаблівасцямі мясцовасці. Калі лясы вакол багністыя, то ў старых пнях, у зарасніках верасу, брусніцы, у нізкім хмызняку можна натрапіць на атрутную змяю-гадзюку. Вельмі небяспечныя кляшчы, якіх у нашых шыротах звышдастаткова. Аглядайце цела дзіцяці пасля кожнай прагулкі на прыроду. Раскажыце дзецям, якія атрутныя расліны могуць сустрэцца ў дадзенай мясцовасці, растлумачце, чаму нельга спрабаваць незнаёмыя ягады, браць у рот лісце, піць ваду з незнаёмых крыніц і паверхневых вадаёмаў.

У летні перыяд адзначаецца павелічэнне колькасці падзенняў з неагароджаных і не абароненых сеткамі вокнаў, з балконаў і лоджый. Гэтыя траўмы адрозніваюцца найбольшай цяжарам і часта прыводзяць да смяротнага зыходу. Траўмы, прычыненыя дзецям транспартнымі сродкамі, сустракаюцца рэдка, аднак яны лічацца самымі цяжкімі.

Асноўнай прычынай траўматызму падчас ДТЗ з удзелам дзяцей часцяком з'яўляецца перавозка дзяцей без аўтамабільных крэслаў.

Сядаючы за руль аўтамабіля, памятаеце: ваша адказнасць і дысцыплінаванасць на дарозе – залог бяспекі вашага дзіцяці — пасажыры. Сціплы рэмень бяспекі, не прышпілены своечасова, здольны перакрэсліць свет шчаслівага дзяцінства ў адно імгненне, якое можа стаць фатальным. Грэбаванне дзіцячым крэслам можа дорага вам каштаваць.

Паглядзіце ў вочы вашага дзіцяці і прыміце адзіна правільнае рашэнне: Прышпіліцеся! Памылку на дарозе не перапішаш набела! Памятайце: дарога тоіць небяспеку, не грэбуйце гэтым веданнем. Давайце спынім фатальную гібель разам сёння, каб не пашкадаваць пра гэта заўтра!

Мы хочам бачыць нашых дзяцей здаровымі і жывымі!